Geoterminės sistemos

Techniniai ir ekonominiai geoterminės sistemos rodikliai priklauso nuo šilumos šaltinio prigimties. Idealus šilumos šaltinis turi aukštą ir stabilią temperatūrą per visą šildymo sezoną ir yra prieinamas, nėra korozinis ar užterštas, turi pakankamus terminius — fizikinius rodiklius ir jo panaudojimas nereikalauja didelių investicijų. Dažniausiai prieinamumas yra pagrindinis faktorius nulemiantis šilumos šaltinio prioritetą. Aplinkos ir pašalinamas (vėdinimo) oras, gruntas ir gruntinis vanduo yra šilumos šaltiniai naudojami mažų šiluminių siurblių sistemose. Kiti šilumos šaltiniai, tokie kaip jūros ar upės vanduo, yra naudojami galingų šiluminių siurblių sistemose.

Vertikalus kolektorius dažniausiai naudojamas kai nėra daug žemės arba žemės savybės tokios, kad ekonomiškiau yra įrengti vertikalų nei horizontalų kolektorių. Vamzdžių pora su specialia U-formos apačia yra kanale. Gręžiniai yra užpildomi specialiu skiediniu, kad būtų užtikrintas geras kontaktas su žeme.

vertikalus kolektorius

Horizontalus kolektorius yra įrengiamas ten, kur grunto savybės užtikrina ekonomišką kasinėjimą. Šis kolektorius naudojamas ten, kur yra pakankamai daug žemės, nes užima daugiau vietos nei kiti kolektoriai. Dažniausiai vagos yra 1,5 metro gylio su keliais vamzdžiais paklotais skirtinguose lygiuose. Dažniausiai reikia kelių šimtų metrų ilgio vagų, bet ten, kur grunto savybės tai leidžia šie kolektoriai yra pageidaujami.

horizontalus kolektorius

Atviri kolektoriai – dažniausiai vanduo pumpuojamas iš požeminio vandens šaltinio per geoterminį įrenginį ir po to išleidžiamas į drenažo sistemą ar tvenkinį. Geoterminis įrenginys paima šiluminę energiją iš vandens kaip ir uždaro kolektoriaus atveju. Išleisti vandenį atgal į šaltinį kartais galima, bet tuomet reikalaujama daugiau patikimumo.

atviri kolektoriai

Tvenkinio kolektorių dažniausiai įrengti yra labai ekonomiška. Jei ežeras ar tvenkinys yra bent 2,5 metrų gylio, tvenkinio kolektorius gali panaudoti vandenyje esančia šilumą. Susukti į spiralę vamzdžiai yra patalpinami vandenyje užimdami apie 2 m2. Vidutiniam namui reikės apie 275 m vamzdžio. Šiam kolektoriaus tipui yra būdingos mažesnės instaliacijos kainos ir aukštas efektyvumas.

tvenkinio kolektoriai

Gruntinis vanduo, pranašus tuo, kad jo temperatūra yra stabili: +4 — +10 °C. Įsisavinant šį šilumos šaltinį yra naudojamos uždaros ir atviros sistemos. Atvirose sistemose vanduo yra pakeliamas (pumpuojamas), atvėsinamas (paimama šiluma) ir gražinamas į kitą gręžinį arba paviršinius vandens telkinius. Projektuojant atviras sistemas turi būti išvengta problemų tokių kaip užšalimas, korozija ir užteršimas. Uždaros sistemos gali būti arba tiesioginio išsiplėtimo sistemos su požeminio šilumokaičio vamzdžiais kur garuoja darbo skystis arba su uždara sūrimo sistema. Dėl vidinio temperatūrų skirtumo, sistemos su uždaru sūrimo žiedu turi mažesnį našumą, tačiau yra paprasčiau eksploatuoti. Pagrindinis trūkumas gruntinio vandens šilumos siurblių yra investicijos skirtos šilumos šaltiniui eksploatuoti.